Drodzy Przyjaciele, Miesiąc czerwiec poświęcony jest w Świętym Kościele Katolickim szczególnej czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlatego też ten numer „Przymierza z Maryją" postanowiliśmy poświęcić właśnie Sercu Pana Jezusa. To Serce, które tak wiele wycierpiało podczas Bolesnej Męki i cierpi nadal przez wzgardę i współczesne bluźnierstwa, w tak trudnych czasach żąda od nas zadośćuczynienia. Podczas objawień danych św. Małgorzacie, Pan Jezus podkreślił, że tylko w Jego Sercu jest ratunek dla świata. Jak mówiła św. Małgorzata: „
To nabożeństwo jest ostatnim wysiłkiem Jego miłości i będzie dla ludzi jedynym ratunkiem w tych ostatnich czasach".
O tym jak ważne jest świadectwo wiary i przykład rodziców w katolickim wychowaniu dzieci piszemy w dziale „Rodzina". Dzisiaj, gdy wszystko wokół budowane jest w taki sposób, jakby miało odciągać od celu ostatecznego człowieka, warto dla dobra dusz naszych dzieci i nas samych tworzyć taką atmosferę domu, aby we wszystkich sprawach pokazywał swój chrześcijański charakter i prowadził do Boga.
Z radością otwieramy w „Przymierzu..." nowy dział pt. „Z Dziecięcej Biblioteczki" przeznaczony głównie dla najmłodszych. Zapomniane historie, baśnie i legendy, które będziemy tu prezentowali mogą pomóc naszym czytelnikom w ukazywaniu dzieciom prawdziwych wzorów i ideałów, które niegdyś budowały chrześcijańską atmosferę rodzin i społeczeństw.
Zachęcam do zapoznania się z żywotem św. Małgorzaty Marii Alacoque, o której w związku z tematem głównym tego numeru „Przymierza z Maryją" piszemy w dziale „Święte Wzory".
O realnej obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie pisze ks. Tomasz Dawidowski w dziale „Słowo Kapłana", zaś w „Lekturze Duchowej" tym razem umieściliśmy słowa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, który przypomina, że Maryja jest Tą, która chroni swe dzieci przed atakami szatana i do Niej - Pokornej Służebnicy będzie należeć zwycięstwo nad złym duchem.
Jak zwykle, tak i w tym numerze, publikujemy działy „Środowiska - Zwyczaje - Cywilizacje" oraz „Zapomniane prawdy i wartości". W pierwszym z nich Plinio Correa de Oliveira zastanawia się nad sensem słowa "matka" i jego odniesieniem do Najlepszej z Matek - Maryi.
Na stronach „Fatima" przypominamy treść trzeciej części tajemnicy fatimskiej, którą komentuje Antonio Borelli, członek Akademii Maryjnej w Aparecida i autor książki „Fatima - orędzie tragedii, czy nadziei?"
Ponieważ 10. numer „Przymierza..." jest numerem majowo-czerwcowym, nie mogło zabraknąć w nim tematu Nabożeństwa Majowego. O jego historii piszemy na „Stronach Maryjnych".
Mam nadzieję, że to „Przymierze z Maryją", tak jak i każde następne będzie przyczyniało się do większego oddania naszych czytelników i naszej redakcji w służbie Matce Bożej i Kościoła Świętego. Życzę wszystkim owocnej lektury.
W Jezusie i Maryi
Sławomir Skiba,
redaktor naczelny