Film Fatima – Orędzie wciąż aktualne nagrodzony
Jury XXXII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 nagrodziło obraz Jarosława Mańki Fatima – Orędzie wciąż aktualne. Film wyprodukowany przez Instytut Ks. Piotra Skargi otrzymał nagrodę specjalną przyznaną za walory patriotyczne i edukacyjne oraz III nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych. 1 października, podczas uroczystej gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie, pamiątkowe statuetki odebrali: reżyser – Jarosław Mańka oraz wiceprezes Instytutu Arkadiusz Stelmach (na zdjęciu).
9 października w warszawskim Multikinie odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o świętym franciszkaninie o. Maksymilianie Kolbe pt. Dwie korony. Instytut Ks. Piotra Skargi jest partnerem filmu, a nasze media: magazyn „Polonia Christiana” i portal PCh24.pl objęły nad nim patronat medialny.
14 października na terenie sanktuarium w Krakowie‑Łagiewnikach miała miejsce współorganizowana przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi premiera spektaklu Koniec świata. Nawiązujący z jednej strony do 100. rocznicy objawień w Fatimie i 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, a z drugiej do 300. rocznicy powstania masonerii i 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej w Rosji dramat w reżyserii Tomasza A. Żaka przygotował mający siedzibę w Tarnowie Teatr Nie Teraz.
12 listopada miała miejsce warszawska, a 13 krakowska premiera filmu Grzegorza Brauna Luter i rewolucja protestancka. Nasz Instytut został partnerem tej produkcji. Wspiera również proces prezentacji filmu widzom, zarówno przez objęcie patronatu medialnego przez magazyn „Polonia Christiana” i portal PCh24.pl, jak i organizację niektórych pokazów, w tym krakowskiego.
Cieszący się nieodmiennie niezwykłym powodzeniem wśród naszych Przyjaciół kalendarz 365 dni z Maryją osiągnął nakład 1 290 000 egzemplarzy. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wydawnictwo utrzymane jest w barwach biało‑czerwonych i zawiera fotografie zabytków oraz uroczych zakątków naszej Ojczyzny. Warstwę ilustracyjną uzupełniają krótkie artykuły na temat ważnych momentów w historii Polski, związanych z opieką Niepokalanej nad naszym krajem.
27 września w Krakowie została odprawiona Msza Święta za naszych przyjaciół, którzy wsparli budowę Centrum Szkoleniowego im. Księdza Piotra Skargi w Zawoi.
Ukazał się nowy numer pisma Krucjaty Młodych „Krzyżowiec”. Obok informacji o działalności młodych polskich kontrrewolucjonistów, czytelnik znajdzie w nim także artykuły o rycerstwie katolickim, męstwie, cierpliwości, pięknie, symbolach chwały monarszej i żołnierskiej.
Pięć wieków walki z Kościołem to temat XIV Kongresu Konserwatywnego, który Instytut Ks. Piotra Skargi zorganizował na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Tematyka spotkania, które odbyło się 7 października, była związana z przypadającymi w roku obecnym rocznicami: 500-lecia buntu Marcina Lutra oraz 100-lecia wybuchu rewolucji październikowej. Jako pierwszy wykład poświęcony buntowi Lutra i jego skutkom wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk. Potem głos zabrał członek chilijskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) José Antonio Ureta, który mówił o antykatolickim ostrzu rewolucji francuskiej. Wystąpienie reżysera Grzegorza Brauna poświęcone było tematowi jego nowego filmu pt. Luter i rewolucja protestancka.
Następny prelegent, redaktor naczelny portalu PCh24.pl Piotr Doerre, omówił główne idee i konsekwencje rewolucji bolszewickiej. Ostatni wykład poświęcony tendencjom rewolucyjnym we współczesnym świecie wygłosił Valdis Grinsteins (TFP).
16 października przedstawiciel Instytutu Ks. Piotra Skargi przekazał do sanktuarium w Cascii 6600 próśb i podziękowań do św. Rity, nadesłanych przez naszych przyjaciół w ramach akcji Św. Rita – patronka spraw trudnych i beznadziejnych. W południe, na terenie sanktuarium odprawiona została Msza św. w intencjach sformułowanych przez naszych darczyńców.
• Prawie 17 tysięcy osób wysłało protest do Francuskiej Rady Stanu oraz Ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce Pierre’a Levy’ego przeciwko decyzji wspomnianej Rady o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w miejscowości Ploërmel. Z kolei ponad 24 tysiące internautów wyraziło swą dezaprobatę dla wypowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który na antenie jednego z programów TVP stwierdził, że naród polski brał udział w realizacji holokaustu. Petycje w tej sprawie zostały wysłane drogą mailową do przewodniczących pięciu Klubów Parlamentarnych Sejmu RP.
Jednocześnie czytelników strony protestuj.pl poprosiliśmy o ocenę pracy Bodnara. 75 procent biorących udział w ankiecie uważa, że obecny Rzecznik Praw Obywatelskich powinien odejść z zajmowanego stanowiska, a prawie tyle samo uznało za niedopuszczalne faworyzowanie przez niego przedstawicieli LGBT.
• E‑book zawierający trafne teksty opublikowane na portalu PCh24.pl, dotyczące Marcina Lutra i reformacji, otrzymali darczyńcy, którzy w listopadzie wsparli datkiem działalność naszych dziennikarzy.
Tematem, który zdominował najnowszy numer magazynu „Polonia Christiana” jest stan współczesnego Kościoła katolickiego. Czytelnik znajdzie w nim teksty dotyczące zamieszania wokół adhortacji Amoris laetitia, problemów Cerkwi greckokatolickiej na Ukrainie, niekorzystnych zjawisk w kanadyjskim Kościele (wywiad z goszczącym w Polsce J.H. Westenem), a także problemu pedofilii wśród duchownych. W tej perspektywie redakcja pisma starała się wskazać zadania, jakie stają przed Kościołem polskim oraz przed każdym katolikiem świadomym narastającego kryzysu w sferze religijnej.
Ponadto w numerze znalazło się wiele innych ciekawych artykułów, dotyczących m.in. kryzysu, jaki wywołał w Kościele bunt Marcina Lutra (to z okazji 500. rocznicy Reformacji), powszechnego we współczesnym świecie problemu depresji, postępującej islamizacji Bałkanów itd.
Na zaproszenie Instytutu Ks. Piotra Skargi w naszym kraju gościł John Henry Westen – katolicki dziennikarz i publicysta, znany na całym świecie działacz pro‑life, założyciel i redaktor naczelny portalu LifeSiteNews.com. W dniach 14–18 października odbył spotkania publiczne w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Podczas pobytu w stolicy spotkał się dodatkowo w gmachu Sejmu z dziennikarzami.
Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata – powiedziała Matka Boża sto lat temu w Fatimie. To życzenie Bogarodzicielki zainspirowało członków Krucjaty Młodych do zorganizowania w roku jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie stu Różańców publicznych. Pod koniec września publiczna modlitwa różańcowa odbyła się po raz setny.
Od stycznia do końca września w spotkaniach modlitewnych na terenie Szczecina, Lublina, Rzeszowa, Gdańska, Krakowa, Gliwic, Rudy Śląskiej, Wrocławia, Katowic i Białegostoku wzięło udział ponad osiem tysięcy wiernych, którzy modlili się w intencjach: delegalizacji aborcji oraz in vitro, o nawrócenie muzułmanów, za prześladowanych chrześcijan, o odnowę moralną narodu polskiego, przeciwko paradzie sodomitów itd.
Różańce publiczne przyciągały od kilkunastu do ponad pół tysiąca osób.
Kalendarium Klubów „Polonia Christiana”
• Z okazji 500. rocznicy wystąpienia Marcina Lutra Kluby „Polonia Christiana” zorganizowały szereg spotkań z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, wykładowcą Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, pt. Rewolucja protestancka. Odnowa czy destrukcja. We wrześniu: 14. w Gdańsku, 19. w Krakowie, 20. w Opolu, 21. w Rybniku. W listopadzie: 7. w Poznaniu, 8. w Toruniu i 9. w Gliwicach.
• Pokazy filmu Fatima – Orędzie wciąż aktualne odbywały się zarówno w ramach Klubu „Polonia Christiana”, jak i na pokazach otwartych i przeznaczonych wyłącznie dla Darczyńców.
15 września w Zespole Szkół Katolickich w Gdyni odbył się pokaz dla szkół, wzięło w nim udział ok. 600 uczniów różnych placówek.
Kolejne prezentacje filmu Jarosława Mańki miały miejsce w październiku: 5. w Bytomiu, 27. w Wejherowie, 28. w Gdańsku, 29. w Skarżysku-Kamiennej oraz listopadzie: 3. w Bytomiu, 7. w Rybniku.
Pokazy filmu odbyły się także w kilku miejscowościach Wileńszczyzny, gdzie od 8 do 11 listopada gościli przedstawiciele naszego Instytutu, zaproszeni przez miejscowych Polaków.
• 3 listopada w Warszawie oraz dzień później w Krakowie w ramach Klubu „Polonia Christiana” odbyły się spotkania promocyjne książki Dwa królestwa – dziennika pisanego przez bpa Kościoła greckokatolickiego Grzegorza Chomyszyna podczas II wojny światowej. W obu wziął udział dr hab. Włodzimierz Osadczy, Dyrektor Centrum Ucrainicum KUL, współredaktor wydania. W Krakowie towarzyszył mu bp Marian Buczek.
• 4 listopada w Białymstoku gościł wiceprezes Instytutu Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba. Na zaproszenie miejscowego Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej wygłosił wykład pt. Wojna przeciwko Kościołowi i cywilizacji chrześcijańskiej.
Dzisiaj prezentujemy Państwu sylwetkę pana Zdzisława Czajki, który wspiera Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od 2004 roku, a od 2008 roku należy do Apostolatu Fatimy. W listopadzie ubiegłego roku wziął udział w pielgrzymce Apostolatu do Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Oto co nam o sobie opowiedział…
– Urodziłem się w Leżajsku na Podkarpaciu, a ochrzczony zostałem przez ks. Józefa Węgłowskiego w parafii pw. św. Józefa w Tarnawcu koło Leżajska. Potem wyjechałem z rodzicami, Władysławem i Reginą, na Opolszczyznę. Zamieszkaliśmy w Myszowicach, a należeliśmy do parafii pw. Świętej Trójcy w Korfantowie. W dzieciństwie byłem ministrantem i służyłem do Mszy Świętej w małej kapliczce w Myszowicach.
Zaangażowanie w życie Kościoła
– Po zawarciu małżeństwa przeprowadziłem się do swojej obecnej parafii pw. św. Marcina Biskupa w Jasienicy Dolnej, choć uczęszczam do kościoła filialnego pw. św. Mateusza w Mańkowicach. Przez kilka lat należałem wraz z żoną do Żywego Różańca, który teraz już niestety u nas nie istnieje. Poza tym przez 12 lat śpiewałem w chórze parafialnym.
– Kiedyś dostałem od mojego kolegi album poświęcony położonemu niedaleko od Mańkowic Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Szwedzkiej Górce. Nazwa Szwedzka Górka jest związana w obecnością na tych terenach w czasie wojny trzydziestoletniej wojsk szwedzkich. W czasach PRL-u jeździłem tam na coroczną Mszę Świętą z okazji tzw. dnia ludowego.
Obecnie w drugi dzień Zielonych Świątek odbywa się tam Zjazd Rolników.
– Od kilku lat sympatyzuję z Trzecim Zakonem ojców franciszkanów w Nysie. Do tej pory nie złożyłem przyrzeczeń, ale jeżdżę tam co jakiś czas na Msze Święte. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca jest tam odprawiana Msza Święta w intencji powołań do Trzeciego Zakonu świeckich franciszkanów.
Duchowni w rodzinie
– Brat mojego ojca, Jan Czajka, i jego stryj, Wawrzyniec Czajka, byli księżmi. Miło wspominam zwłaszcza ks. Jana, który przez 42 lata, jako proboszcz i kanonik, posługiwał w parafii Świętych Piotra i Pawła w Zagorzycach Dolnych koło Sędziszowa w Małopolsce.
– Moja siostra stryjeczna Lucyna Czajka – siostra Katarzyna – jest zakonnicą w Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości. Obecnie pracuje jako nauczycielka w przedszkolu prowadzonym przez swoje zgromadzenie w Wilkowicach koło Bielska-Białej.
Wspieranie Stowarzyszenia
– Dwadzieścia lat temu, wracając z pracy, znalazłem przed wejściem do mieszkania ulotkę informującą o możliwości wspierania Stowarzyszenia i tak się to zaczęło. Od 2005 roku zgromadziłem wszystkie kalendarze „365 dni z Maryją” i mam prawie 100% wydań „Przymierza z Maryją”, nie mówiąc o innych dewocjonaliach, które otrzymałem: figurce Matki Bożej Fatimskiej czy różańcach, zwłaszcza tym wydanym na 100-lecie Objawień Fatimskich.
Pielgrzymka do Fatimy
– Na 20-lecie swojego wspierania Stowarzyszenia zostałem wylosowany na pielgrzymkę do Fatimy. Byłem z tego powodu bardzo szczęśliwy. W Fatimie podobały mi się szczególnie: plac przed bazyliką, droga krzyżowa, domy, w których mieszkały dzieci fatimskie oraz zamki, kościoły i klasztor templariuszy w Tomar. Miło wspominam również to, że podczas pielgrzymki moja żona wylosowała figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która była nagrodą za zakupy zrobione w jednym ze sklepów.
– Bardzo dziękuję za pielgrzymkę i pozdrawiam szczególnie całą naszą grupę oraz panią przewodnik, która opiekowała się nami i przekazała nam bardzo dużo wiadomości.
Oprac. JK
Szanowna Redakcjo!
Dziękuję serdecznie za przesłany kalendarz i egzemplarze „Przymierza z Maryją”. Czytam je z ochotą i uwagą „od deski do deski”. Artykuły są wartościowe i ciekawe. Życzę dalszej owocnej pracy w tym zakresie. Wasze kalendarze są przepiękne, wspieram datkiem akcję ich rozprowadzania. Życzę wytrwałości w działalności Stowarzyszenia, wspierając ją na ile mogę niemal od początku powstania organizacji, a mam już prawie 90 lat. Niech Boża Opatrzność czuwa nad Wami.
Stanisława ze Śląskiego
Szczęść Boże!
Dziękuję za prowadzenie tak pięknych i potrzebnych akcji katolickich. W miarę moich możliwości wspieram Was w tym pięknym dziele materialnie i duchowo. Życzę Wam, abyście kontynuowali to dzieło jak najdłużej i niech Was Matka Boża Fatimska ma w Swojej opiece i pomaga Wam w tych trudnych dla naszego kraju czasach. Szczęść Wam Boże!
Tadeusz z Małopolski
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Bardzo dziękuję za przesłane pozdrowienia, upominki oraz pozostałe materiały. Ogromnie ucieszyła mnie informacja, że Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Apostolat Fatimy rozpoczęły kampanię mającą na celu ożywienie kultu św. Antoniego z Padwy. Był on bowiem ukochanym świętym mojej prababci, babci i mamy. Z czasem stał się bardzo bliski i mojemu sercu. Ale nie zawsze tak było. Był taki czas w moim życiu, gdy jako nastolatka miałam do niego wiele żalu. Szczególnie wówczas, gdy widziałam moją ukochaną mamę, stojącą w kościele, pod figurą św. Antoniego i z ufnością modlącą się do niego, a on jej nie pomagał w powrocie do zdrowia i w codziennych troskach. Tak wówczas to widziałam. Przyszedł jednak czas, gdy zrozumiałam, że to obecność tego świętego w życiu mojej mamy sprawiała, że było jej lżej nieść trudy choroby i życia.
Gdy zostałam tercjarką franciszkańską, zapragnęłam, aby w mojej parafii rozwinął się kult św. Antoniego. Żeby wierni mogli z ufnością zawierzać swoje sprawy – często tak bardzo trudne i beznadziejne – Bożemu Cudotwórcy. Aby w ich sercach nigdy nie zaginęła nadzieja Jego wstawiennictwa u Boga i otrzymania skutecznej pomocy. Ta sama nadzieja, jaką żywiła w sercu przez całe życie moja mama. Za każdym razem, gdy wspominam tę historię, to odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że to sam św. Antoni prowadził mnie w działaniach, które miały rozszerzyć jego kult, na chwałę Bożą, w moim parafialnym kościele. Tu muszę dodać, że zostałam tercjarką w kościele, w którym znajduje się figura św. Antoniego, przed którą tak często modliła się moja mama. I to dzięki Ojcom Franciszkanom z tej świątyni mogłam zaangażować się w ożywienie kultu św. Antoniego w moim kościele parafialnym.
Proszę pozwolić, że poniżej krótko opiszę, jak obecnie przedstawia się ten kult w mojej parafii:
W 2000 roku uroczyście powitaliśmy w naszej parafii relikwie św. Antoniego przybyłe prosto z Padwy. W kościele stanęła figura Świętego, obok której jest umieszczony koszyczek z cytatami z kazań św. Antoniego. Tym samym mogą one stanowić formę modlitwy za wstawiennictwem tego Świętego. W każdy wtorek, po Mszy Świętej, odmawiana jest litania do św. Antoniego z Padwy. Każdego 13 czerwca, gdy Kościół obchodzi jego wspomnienie, w intencjach złożonych przez parafian odprawiana jest Msza z poświęceniem chlebków, które później wierni zabierają do domów. Chlebki mają przypominać o chrześcijańskim obowiązku niesienia pomocy potrzebującym i ubogim. Przy figurze umieszczona jest również kasetka na ofiary, które przekazywane są parafialnej Caritas. Tak zebrane pieniądze służą do organizowania różnorakiej pomocy potrzebującym w naszej parafii.
Pozdrawiam Was serdecznie i ufam, że kampania mająca ożywić kult św. Antoniego z Padwy przyniesie liczne duchowe owoce – o co, z całą gorliwością, będę się modliła! Szczęść Boże!
Mariola – Apostołka Fatimy
Szczęść Boże!
Dziękuję bardzo za wszystkie piękne i wartościowe broszurki. Św. Antoni i św. Józef są moimi szczególnymi patronami, chociaż św. Ojciec Pio i św. Jan Paweł II też są moimi wielkimi orędownikami. Dziękuję za Wasze akcje i piękne publikacje. Ja i moja mamusia (91 lat) chętnie dowiadujemy się z nich dużo o życiu świętych, a modlitwy są piękne. Dlatego z całego serca Wam dziękuję. Bóg zapłać za wszystko, co buduje oraz umacnia moją wiarę i miłość do Pana Boga, Jego Syna i naszej Matki.
Grażyna z Torunia
Szanowny Panie Prezesie!
Bardzo dziękuję za niezmierzone wsparcie duchowe, modlitwy oraz wszystkie przesyłki. Wasze kampanie są bardzo szlachetne i potrzebne. Proszę pozwolić, że dam przykład… W zeszłym roku pewnej rodzinie podarowałam kalendarz Maryjny. Od tej pory jej członkowie zaczęli częściej chodzić do kościoła, a ostatnio nawet jeżdżą na pielgrzymki. Nie jest to jedyna rodzina, bo przekazywałam też „Przymierze z Maryją” – zdarzało się, że zostawiałam je na stoliku w przychodni zdrowia. W każdym „Przymierzu…” można znaleźć bardzo ciekawe i pouczające artykuły oraz nowe modlitwy, za co serdecznie dziękuję!
Czas bardzo szybko upływa, już jesteśmy razem od 2009 roku. Mam nadzieję, że dobry Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna pobłogosławią nam i jeszcze dłuższy czas będziemy razem. Choć niestety muszę przyznać, że ostatnio choroby bardzo nękają mnie i mojego męża… Czasem jest mi bardzo ciężko, ale staram się wytrwale modlić i odzyskuję siły. Modlę się też za Was wszystkich codziennie, wypraszając zdrowie, błogosławieństwo Boże we wszystkim oraz opiekę Matki Bożej. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze – zwłaszcza zdrowia, błogosławieństwa Bożego, opieki Najświętszej Maryi Panny oraz darów Ducha Świętego dla Was wszystkich.
Z Panem Bogiem
Irena z Jastrzębia Zdroju
Szczęść Boże!
Wspieram każdą akcję, którą organizuje Wasze Stowarzyszenie ku czci Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Uważam, że są one bardzo potrzebne. Mimo sędziwego wieku, śledzę je na bieżąco. Niech Matuchna Fatimska Wam błogosławi!
Henryk z Tychów