W imieniu Zarządu Instytutu Ks. Piotra Skargi oraz redakcji „Przymierza z Maryją” z całego serca dziękujemy wszystkim Księżom Arcybiskupom Biskupom, Kapłanom, Siostrom zakonnym, a także Parlamentarzystom, Prezydentom i Burmistrzom miast, Starostom oraz wszystkim naszym Czytelnikom i Sympatykom, za życzenia, które otrzymaliśmy z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Szczególnie wdzięczni jesteśmy za deklaracje o modlitwie w naszej intencji. Wszystkie życzenia pragniemy odwzajemnić i zapewnić o naszej stałej pamięci w modlitwie.
KALENDARZ FATIMA 2017
Niesłabnącym zainteresowaniem Polaków cieszy się wydawany przez nasz Instytut kalendarz „365 dni z Maryją”. Jego specjalna edycja na rok obecny, w którym przypada Jubileusz 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie, zdobi setki tysięcy polskich mieszkań. Jeżeli ktoś chciałby zamówić wspaniale ilustrowany fotografiami wykonanymi w Fatimie oraz w innych portugalskich sanktuariach kalendarz, może to uczynić za pośrednictwem strony internetowej www.kalendarz.fatima.pl.
MARYJA UZDROWIENIE CHORYCH
Trwa kampania Instytutu propagująca nabożeństwo do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, w ramach której nasi Przyjaciele otrzymują poświęcone obrazki z Jej wizerunkiem oraz broszurę przybliżającą Maryję Salus Infirmorum oraz św. Kamila de Lellis. Dodatkowo nasi Darczyńcy przesłali nam swoje podziękowania i prośby do Matki Bożej, które w liczbie 2300 dostarczyliśmy do kościoła oo. Kamilianów pw. św. Marii Magdaleny Pokutnicy w Rzymie, gdzie przed cudownym obrazem Maryi Uzdrowienie Chorych 18 grudnia 2016 roku o godzinie 19:00 odprawiona została Msza Święta.
DEKLARACJA WIERNOŚCI NAUCZANIU KOŚCIOŁA
Zamieszanie jakie w ostatnich miesiącach, zwłaszcza po ogłoszeniu posynodalnej adhortacji Amoris laetitia, nastąpiło wokół treści nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, skłoniło grono katolików, w tym biskupów, kapłanów i świeckich, do sformułowania i podpisania Deklaracji Wierności niezmiennemu nauczaniu Kościoła o małżeństwie i jego nieprzerwanej dyscyplinie. Dokument został opublikowany w internecie w ośmiu wersjach językowych: angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, francuskiej, portugalskiej i ostatnio polskiej.
Wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do tej ważnej inicjatywy, zapraszamy na stronę internetową ratujmyrodzine.pl. Do tej pory Deklarację wierności podpisało ponad 34 tys. osób z całego świata, z czego prawie 3 tys. uczyniło to pod wersją opublikowaną w języku polskim.
NASZE INTERWENCJE
• 25 903 osoby wsparły prowadzoną za pośrednictwem strony www.protestuj.pl kampanię Instytutu Ks. Piotra Skargi pod hasłem: Stop promocji homoseksualizmu w polskich szkołach! Była ona odpowiedzią na wspieraną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej akcję 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć. Koordynowana przez Fundację „Autonomia” akcja miała na celu promowanie homoseksualizmu m.in. w szkołach i placówkach oświaty.
• Instytut Ordo Iuris zwrócił się do polskich władz z apelem o usunięcie z polskiego prawa przepisów nieprzystających do gospodarki wolnorynkowej. Chodzi o wykreślenie z kodeksu wykroczeń art. 138, który umożliwił nałożenie na łódzkiego drukarza grzywny za odmowę przyjęcia zamówienia na druk ulotek promujących niemoralne postulaty ruchu LGBT, oraz art. 135 zakazującego tzw. „sprzedaży spod lady”. Oba stworzone za czasów PRL przepisy, ograniczają wolność przedsiębiorców do zawierania umów, a co gorsza, są wykorzystywane do ich szykanowania z powodów ideologiczno-politycznych. Protest za pośrednictwem strony internetowej www.mamwplyw.pl wysłało ponad 15 900 osób.
• Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny przygotowało petycję w obronie dobrego imienia prof. Bogdana Chazana – lekarza atakowanego przez zwolenników cywilizacji śmierci za obronę prawa do życia dzieci nienarodzonych. Skierowaną do różnych instytucji lekarskich petycję podpisało już ponad 20 900 internautów. Dokument jest dostępny pod adresem www.wobroniesumienia.pl.
TWOJE ŚWIATŁO W FATIMIE
Trwa akcja Twoje światło w Fatimie. W 2017 roku na stronie internetowej www.modlitwa.fatima.pl zapłonęło 8927 świec „7-dniowych”, 2519 „30-dniowych” i 1116 „wieczystych”. Zapalenie świecy oznacza dołączenie do grona osób modlących się w intencjach objętych akcją, do którego należą też siostry zakonne. Daje również możliwość uczestniczenia w akcji wysyłania świec do sanktuarium w Fatimie. Internauci, którzy zapalają świecę wieczystą, otrzymują zaproszenie do grona Apostołów Fatimy.
NOWY NUMER „POLONIA CHRISTIANA”
Tematem głównym najnowszego, 54. numeru magazynu „Polonia Christiana” są zagadnienia związane z Objawieniami Fatimskimi. Wszak zaczął się właśnie rok jubileuszu 100-lecia Objawień! Spośród kilku poświęconych tej tematyce interesujących tekstów, na szczególną uwagę zasługuje wywiad z Antonio Borellim, autorem bestseleru Fatima – Orędzie tragedii czy nadziei? Poza tym w najnowszym numerze dwumiesięcznika można przeczytać liczne artykuły o tematyce religijnej, politycznej i społecznej. Magazyn „Polonia Christiana” można kupić w kioskach i salonach prasowych, a także – po obniżonej cenie – w e-booku za pomocą serwisu ePCh24.pl.
Nasze Kalendarium
• 22 listopada – w Opolu, 23 – we Wrocławiu oraz 13 grudnia – w Łomży odbyły się spotkania z publicystą konserwatywnym z Białorusi Aleksandrem Stralcov-Karwackim, członkiem Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Polonica-Lithuanica. Temat: Błędy Rosji wczoraj i dziś w kontekście Objawień w Fatimie.
• 18 listopada – w Gdyni, 21 – w Radomiu oraz 1 grudnia – w Warszawie miały miejsce konferencje pt. Ukraina między zbrodnią a moralnym odrodzeniem, podczas której wykłady wygłosili pracownicy naukowi KUL – prof. Włodzimierz Osadczy: Bł. bp Grzegorz Chomyszyn, orędownik polsko-ukraińskiego pojednania, oraz prof. Mieczysław Ryba: Misja cywilizacyjna Polski na Wschodzie.
• 22 listopada – w Łomży odbyło się spotkanie z Bogną Białecką pt. Blaski i cienie koedukacji.
• 24 listopada – w Warszawie prof. Robert Ptaszek wygłosił prelekcję: Islam i chrześcijaństwo – dwa oblicza religijnego uniwersalizmu.
• 25 listopada – w Sandomierzu, Dariusz Zalewski mówił o Edukacji klasycznej.
• 29 listopada – w Łodzi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma, wygłosił prelekcję pt. Obrona – moralny obowiązek.
• 1 grudnia – w Rybniku wykład na temat stosunków polsko-żydowskich wygłosiła dr Ewa Kurek.
• 5 grudnia – w Olsztynie prof. Grzegorz Kucharczyk wystąpił z prelekcją Islam – jak „religia pokoju” podbija Europę.
• 5–8 grudnia na zaproszenie Instytutu gościł w Polsce Michael Voris, amerykański dziennikarz, producent filmowy, obrońca tradycyjnego nauczania Kościoła, założyciel i prezes Mediów św. Michała, zamieszczający swe materiały na portalu ChurchMilitant.com. Podczas wizyt w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie, wygłosił prelekcje pt. Rola katolickich mediów w życiu publicznym.
• 12 grudnia Wałbrzych odwiedziła Dorota Niedźwiecka. Temat spotkania: Pomoc w każdej potrzebie. Św. Rita w XXI wieku.
• 16 grudnia – w Sandomierzu i 17 – w Stalowej Woli gościł Bogdan Dobosz. Temat prelekcji: Islam, terroryzm i polityczna poprawność jako plagi społeczne we Francji.
Z działalności Krucjaty Młodych
Dzięki zaangażowaniu członków Krucjaty Młodych publiczne spotkania modlitewne wynagradzające Bogu za zgorszenia oraz w intencji o odnowę moralną Polski i Polaków organizowane są w coraz większej ilości miast. W ostatnim czasie odbyły się one: w Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Rudzie Śląskiej i Gliwicach. Warto odnotować, że 25 XI na gliwickim rynku zebrało się aż 220 osób, co dobrze świadczy o trosce Ślązaków o przyszłość Ojczyzny. Publiczne spotkania modlitewne odbyły się także 24 XI i 22 XII we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska tradycyjnie modlono się w intencji prześladowanych chrześcijan.
Konferencje
• W dniach 9–10 listopada w Lublinie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Od „kwestii ruskiej” do polityki Ukraińskiej. Ukraina w polskiej myśli politycznej i polityce zagranicznej. Nasz Instytut był jednym z organizatorów tego ważnego naukowego spotkania, podczas którego referaty zaprezentowało kilkunastu specjalistów w zakresie stosunków polsko-ukraińskich.
• Instytut Ks. Piotra Skargi współorganizował także Kongres wartości życia osób niepełnosprawnych „Niepełnosprawni dla życia”, który odbył się 3 grudnia w Krakowie. Wśród zaproszonych prelegentów była dr Joanna Banasiuk z Instytutu Ordo Iuris. Patronat medialny nad Kongresem sprawował portal PCh24.pl.
Przygotował AK
Dzisiaj prezentujemy Państwu sylwetkę pana Zdzisława Czajki, który wspiera Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od 2004 roku, a od 2008 roku należy do Apostolatu Fatimy. W listopadzie ubiegłego roku wziął udział w pielgrzymce Apostolatu do Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Oto co nam o sobie opowiedział…
– Urodziłem się w Leżajsku na Podkarpaciu, a ochrzczony zostałem przez ks. Józefa Węgłowskiego w parafii pw. św. Józefa w Tarnawcu koło Leżajska. Potem wyjechałem z rodzicami, Władysławem i Reginą, na Opolszczyznę. Zamieszkaliśmy w Myszowicach, a należeliśmy do parafii pw. Świętej Trójcy w Korfantowie. W dzieciństwie byłem ministrantem i służyłem do Mszy Świętej w małej kapliczce w Myszowicach.
Zaangażowanie w życie Kościoła
– Po zawarciu małżeństwa przeprowadziłem się do swojej obecnej parafii pw. św. Marcina Biskupa w Jasienicy Dolnej, choć uczęszczam do kościoła filialnego pw. św. Mateusza w Mańkowicach. Przez kilka lat należałem wraz z żoną do Żywego Różańca, który teraz już niestety u nas nie istnieje. Poza tym przez 12 lat śpiewałem w chórze parafialnym.
– Kiedyś dostałem od mojego kolegi album poświęcony położonemu niedaleko od Mańkowic Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Szwedzkiej Górce. Nazwa Szwedzka Górka jest związana w obecnością na tych terenach w czasie wojny trzydziestoletniej wojsk szwedzkich. W czasach PRL-u jeździłem tam na coroczną Mszę Świętą z okazji tzw. dnia ludowego.
Obecnie w drugi dzień Zielonych Świątek odbywa się tam Zjazd Rolników.
– Od kilku lat sympatyzuję z Trzecim Zakonem ojców franciszkanów w Nysie. Do tej pory nie złożyłem przyrzeczeń, ale jeżdżę tam co jakiś czas na Msze Święte. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca jest tam odprawiana Msza Święta w intencji powołań do Trzeciego Zakonu świeckich franciszkanów.
Duchowni w rodzinie
– Brat mojego ojca, Jan Czajka, i jego stryj, Wawrzyniec Czajka, byli księżmi. Miło wspominam zwłaszcza ks. Jana, który przez 42 lata, jako proboszcz i kanonik, posługiwał w parafii Świętych Piotra i Pawła w Zagorzycach Dolnych koło Sędziszowa w Małopolsce.
– Moja siostra stryjeczna Lucyna Czajka – siostra Katarzyna – jest zakonnicą w Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości. Obecnie pracuje jako nauczycielka w przedszkolu prowadzonym przez swoje zgromadzenie w Wilkowicach koło Bielska-Białej.
Wspieranie Stowarzyszenia
– Dwadzieścia lat temu, wracając z pracy, znalazłem przed wejściem do mieszkania ulotkę informującą o możliwości wspierania Stowarzyszenia i tak się to zaczęło. Od 2005 roku zgromadziłem wszystkie kalendarze „365 dni z Maryją” i mam prawie 100% wydań „Przymierza z Maryją”, nie mówiąc o innych dewocjonaliach, które otrzymałem: figurce Matki Bożej Fatimskiej czy różańcach, zwłaszcza tym wydanym na 100-lecie Objawień Fatimskich.
Pielgrzymka do Fatimy
– Na 20-lecie swojego wspierania Stowarzyszenia zostałem wylosowany na pielgrzymkę do Fatimy. Byłem z tego powodu bardzo szczęśliwy. W Fatimie podobały mi się szczególnie: plac przed bazyliką, droga krzyżowa, domy, w których mieszkały dzieci fatimskie oraz zamki, kościoły i klasztor templariuszy w Tomar. Miło wspominam również to, że podczas pielgrzymki moja żona wylosowała figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która była nagrodą za zakupy zrobione w jednym ze sklepów.
– Bardzo dziękuję za pielgrzymkę i pozdrawiam szczególnie całą naszą grupę oraz panią przewodnik, która opiekowała się nami i przekazała nam bardzo dużo wiadomości.
Oprac. JK
Szanowna Redakcjo!
Dziękuję serdecznie za przesłany kalendarz i egzemplarze „Przymierza z Maryją”. Czytam je z ochotą i uwagą „od deski do deski”. Artykuły są wartościowe i ciekawe. Życzę dalszej owocnej pracy w tym zakresie. Wasze kalendarze są przepiękne, wspieram datkiem akcję ich rozprowadzania. Życzę wytrwałości w działalności Stowarzyszenia, wspierając ją na ile mogę niemal od początku powstania organizacji, a mam już prawie 90 lat. Niech Boża Opatrzność czuwa nad Wami.
Stanisława ze Śląskiego
Szczęść Boże!
Dziękuję za prowadzenie tak pięknych i potrzebnych akcji katolickich. W miarę moich możliwości wspieram Was w tym pięknym dziele materialnie i duchowo. Życzę Wam, abyście kontynuowali to dzieło jak najdłużej i niech Was Matka Boża Fatimska ma w Swojej opiece i pomaga Wam w tych trudnych dla naszego kraju czasach. Szczęść Wam Boże!
Tadeusz z Małopolski
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Bardzo dziękuję za przesłane pozdrowienia, upominki oraz pozostałe materiały. Ogromnie ucieszyła mnie informacja, że Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Apostolat Fatimy rozpoczęły kampanię mającą na celu ożywienie kultu św. Antoniego z Padwy. Był on bowiem ukochanym świętym mojej prababci, babci i mamy. Z czasem stał się bardzo bliski i mojemu sercu. Ale nie zawsze tak było. Był taki czas w moim życiu, gdy jako nastolatka miałam do niego wiele żalu. Szczególnie wówczas, gdy widziałam moją ukochaną mamę, stojącą w kościele, pod figurą św. Antoniego i z ufnością modlącą się do niego, a on jej nie pomagał w powrocie do zdrowia i w codziennych troskach. Tak wówczas to widziałam. Przyszedł jednak czas, gdy zrozumiałam, że to obecność tego świętego w życiu mojej mamy sprawiała, że było jej lżej nieść trudy choroby i życia.
Gdy zostałam tercjarką franciszkańską, zapragnęłam, aby w mojej parafii rozwinął się kult św. Antoniego. Żeby wierni mogli z ufnością zawierzać swoje sprawy – często tak bardzo trudne i beznadziejne – Bożemu Cudotwórcy. Aby w ich sercach nigdy nie zaginęła nadzieja Jego wstawiennictwa u Boga i otrzymania skutecznej pomocy. Ta sama nadzieja, jaką żywiła w sercu przez całe życie moja mama. Za każdym razem, gdy wspominam tę historię, to odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że to sam św. Antoni prowadził mnie w działaniach, które miały rozszerzyć jego kult, na chwałę Bożą, w moim parafialnym kościele. Tu muszę dodać, że zostałam tercjarką w kościele, w którym znajduje się figura św. Antoniego, przed którą tak często modliła się moja mama. I to dzięki Ojcom Franciszkanom z tej świątyni mogłam zaangażować się w ożywienie kultu św. Antoniego w moim kościele parafialnym.
Proszę pozwolić, że poniżej krótko opiszę, jak obecnie przedstawia się ten kult w mojej parafii:
W 2000 roku uroczyście powitaliśmy w naszej parafii relikwie św. Antoniego przybyłe prosto z Padwy. W kościele stanęła figura Świętego, obok której jest umieszczony koszyczek z cytatami z kazań św. Antoniego. Tym samym mogą one stanowić formę modlitwy za wstawiennictwem tego Świętego. W każdy wtorek, po Mszy Świętej, odmawiana jest litania do św. Antoniego z Padwy. Każdego 13 czerwca, gdy Kościół obchodzi jego wspomnienie, w intencjach złożonych przez parafian odprawiana jest Msza z poświęceniem chlebków, które później wierni zabierają do domów. Chlebki mają przypominać o chrześcijańskim obowiązku niesienia pomocy potrzebującym i ubogim. Przy figurze umieszczona jest również kasetka na ofiary, które przekazywane są parafialnej Caritas. Tak zebrane pieniądze służą do organizowania różnorakiej pomocy potrzebującym w naszej parafii.
Pozdrawiam Was serdecznie i ufam, że kampania mająca ożywić kult św. Antoniego z Padwy przyniesie liczne duchowe owoce – o co, z całą gorliwością, będę się modliła! Szczęść Boże!
Mariola – Apostołka Fatimy
Szczęść Boże!
Dziękuję bardzo za wszystkie piękne i wartościowe broszurki. Św. Antoni i św. Józef są moimi szczególnymi patronami, chociaż św. Ojciec Pio i św. Jan Paweł II też są moimi wielkimi orędownikami. Dziękuję za Wasze akcje i piękne publikacje. Ja i moja mamusia (91 lat) chętnie dowiadujemy się z nich dużo o życiu świętych, a modlitwy są piękne. Dlatego z całego serca Wam dziękuję. Bóg zapłać za wszystko, co buduje oraz umacnia moją wiarę i miłość do Pana Boga, Jego Syna i naszej Matki.
Grażyna z Torunia
Szanowny Panie Prezesie!
Bardzo dziękuję za niezmierzone wsparcie duchowe, modlitwy oraz wszystkie przesyłki. Wasze kampanie są bardzo szlachetne i potrzebne. Proszę pozwolić, że dam przykład… W zeszłym roku pewnej rodzinie podarowałam kalendarz Maryjny. Od tej pory jej członkowie zaczęli częściej chodzić do kościoła, a ostatnio nawet jeżdżą na pielgrzymki. Nie jest to jedyna rodzina, bo przekazywałam też „Przymierze z Maryją” – zdarzało się, że zostawiałam je na stoliku w przychodni zdrowia. W każdym „Przymierzu…” można znaleźć bardzo ciekawe i pouczające artykuły oraz nowe modlitwy, za co serdecznie dziękuję!
Czas bardzo szybko upływa, już jesteśmy razem od 2009 roku. Mam nadzieję, że dobry Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna pobłogosławią nam i jeszcze dłuższy czas będziemy razem. Choć niestety muszę przyznać, że ostatnio choroby bardzo nękają mnie i mojego męża… Czasem jest mi bardzo ciężko, ale staram się wytrwale modlić i odzyskuję siły. Modlę się też za Was wszystkich codziennie, wypraszając zdrowie, błogosławieństwo Boże we wszystkim oraz opiekę Matki Bożej. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze – zwłaszcza zdrowia, błogosławieństwa Bożego, opieki Najświętszej Maryi Panny oraz darów Ducha Świętego dla Was wszystkich.
Z Panem Bogiem
Irena z Jastrzębia Zdroju
Szczęść Boże!
Wspieram każdą akcję, którą organizuje Wasze Stowarzyszenie ku czci Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Uważam, że są one bardzo potrzebne. Mimo sędziwego wieku, śledzę je na bieżąco. Niech Matuchna Fatimska Wam błogosławi!
Henryk z Tychów